Tutaj trochę o moim ukochanym "żużlu" inaczej mówiąc speedway'u.

Już ładnych kilkadziesiąt lat interesuję się tym sportem. W moim mieście były wzloty i upadki klubów żużlowych.

W październiku 2005 r. sport żużlowy wrócił do Poznania po dziesięcioletniej przerwie.
9 października 2005 r. rozegrano finałowy turniej eliminacyjny do IMŚ amatorów, a 23 października odbył się indywidualny turniej SPORTINGBET CUP z udziałem zawodowców.

Wiosną 2004 r. powstało Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe, a pod koniec 2005 r. zgłoszono drużynę PSŻ-u Poznań do rozgrywek II ligi i zakontraktowano pierwszych czterech zawodników.Zmagania ligowe drużyny z Golęcina kibice obserwowali nieprzerwanie przez sześć sezonów do 2011 r., po czym wycofano poznańską drużynę z rozgrywek.Po kolejnej reaktywacji sportu żużlowego zorganizowano w Poznaniu w 2015 r. cykl trzech turniejów pod nazwą Lotto Poznań Speedway Cup, którego zwycięzcą został Marcin Jędrzejewski. W 2016 roku na stadionie Olimpii swoje mecze w roli gospodarza w najwyższej klasie rozgrywkowej odjechali żużlowcy Betardu Sparty Wrocław. W następnym sezonie, ekipa ze stolicy Wielkopolski występująca pod nazwą Naturalna Medycyna PSŻ Poznań zajęła czwarte miejsce po rundzie zasadniczej i awansowała do fazy play off.Wcześniej drużyna ligowa z grodu Przemysława występowała w rozgrywkach II-ligowych w 1991 r. pod nazwą „Polonez”, a ostatni turniej żużlowy przed inauguracją w 2005 r. odbył się w 1995. Był nim EB CUP.

Więcej informacji o historii żużla w Poznaniu znajdziecie w artykule Maciej Major (SPEEDWAY.info.pl) na stronie https://www.pszpoznan.com.pl/wp/historia-1915-1957/

Oprócz kibicowania lokalnej, co zrozumiałe, drużynie, od lat jestem kibicem najbardziej utytuowanego klubu w Polsce Unii Leszno. Interesują mnie również rozgrywki indywidualne i drużynowe w skali europejskiej i światowej.

Więcej informacji o klubach i rozgrywkach możecie otrzymać po kliknięciu w loga na górze strony.
Mała galeria zdjęć
Speedway